CZ vs. EU Apple distribuce

Sdílet článek:

Téměř každý zákazník se nás ptá: “Jsou iPhony CZ nebo EU distribuce?” Pojďme se na celou problematiku podívat detailněji.

Proč zákazníci chtějí CZ distribuci?

  1. Nechtějí se napálit, chtějí telefon určený pro český trh, žádnou „šedivku“.
  2. Nechtějí mít problémy se zárukou a případnou reklamací.
  3. Nechtějí “fake” telefon.
  4. Nechtějí svěřit nemalé peníze podivným obchodníkům.

 A každý z nás má určitě i další důvody. Nicméně odpovíme na tyto hlavní 4  obavy.

 1. Apple CZ distribuce

Mnoho českých e-shopů uvádí, že prodavají CZ distribuci, mnohdy jsou jejich ceny o vyšší stovky korun či dokonce tisíce vyšší než u e-shopů, které na webu uvádí EU distribuci. Zákazník zvolí CZ distribuci a zaplatí více. Máme pro vás překvapení. Apple nemá CZ distribuci. V Evropě se prodávají pouze UK, DE a EU. To znamená, že pouze Německo a Velká Británie má od Apple telefony přímo určené pro lokální trh. Pro ostatní země je určena distribuce EU. Tedy i pro Česko. Máme ověřeno přímo od Apple e-mailem níže:

CZ = EU a EU = CZ distribuce.

  2. Záruka

Každý nový iPhone má roční záruku přímo od Apple, která běží od první aktivace telefonu. Co to pro Vás znamená? V rámci prvního roku můžete telefon reklamovat u Apple po celém světě nebo u jakéhoko-li „Premium reseller“ obchodníka. Samozřejmě také u obchodníka, kde jste iPhone zakoupili. České zákony záruku upravuji a prodejci přikazuje poskytovat záruku po dobu dvou let od data nákupu. Druhý rok záruky musíte tedy uplatnit přímo v obchodě, kde jste telefon zakoupili.

TIP: Na webu Apple si můžete ověřit záruku, stačí vyplnit IMEI telefonu: ZDE

 

 3. Pravý originál Apple iPhone

iPhony se padělají jako každé luxusní zboží. Základní kroky jak poznat pravý iPhone jsou:

  • iPhone běží na systému iOS a má App Store
  • IMEI telefonu je ověřitelné na webu Applu (viz bod 2.)

Mimo klasické „fake“ a padělané iPhony, které běží na systému Android se můžete setkat s použitými telefony, které jsou opraveny, přebaleny a prodány jako nové. Férový obchodník přizná, že jsou zánovní nebo použité či opravené. Může nastat situace, kdy „střeva“ telefonu jsou neoriginální, ale tělo telefonu je pravé – tudíž nic napohled nepoznáte. Druhý případ může nastat, že telefon dostal pouze nový kabátek, ale vevnitř je v pořádku. Obě varianty jsou pro laika velmi těžko rozeznatelné. Naše rada zní, vyhýbat se nákupům za podezřele levné ceny. Nízká cena vždy indikuje, že pravděpodobně něco nebude v pořádku. 

4.      Poctivý obchodník

Na webu obchodníka by měla být uvedena, adresa a detaily firmy, která je za obchod zodpovědná. Každá firma musí mít platné IČ a pokud je plátce DPH také i DIČ. Také má sídlo v ČR, kde tím pádem platí a odvádí DPH a ostatní daně. Dle platných zákonů firmy musí zveřejňovat i své účetní závěrky. Doporučujeme přes server www.justice.cz si před nákupem firmu ověřit. Stačí zadat IČ či název do veřejného rejstříku.

 

 

Věříme, že jsme tímto článkem pomohli odpovědět na Vaše dotazy. Pokud jste měli špatnou zkušenost nebo máte další příklady na co si dát pozor, podělte se o ně v komentářích níže.

Napsat komentář